Finalistky otvorenej výzvy na fotografickú rezidenciu v Japonsku

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Vo štvrtok 10. apríla 2025 sa konalo zasadnutie komisie k otvorenej výzve na fotografickú rezidenciu v Japonsku. Komisiu tvorili renomované osobnosti fotografickej scény: fotograf Martin Kollár, fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefanović, fotograf a teoretik Tomáš Pospěch (za odbornú časť), a programová manažérka Mária Janušová (za Kreatívny inštitút Trenčín).

Do výzvy sa prihlásilo neuveriteľných 104 uchádzačov, čo svedčí o vysokom záujme fotografickej komunity. Komisia po dôkladnom hodnotení nominovala tri finalistky:

  • Jana Ilková
  • Dominika Jackuliaková
  • Tatiana Takáčová

Z trojice finalistiek následne japonský partner EU-Japan Fest zvolí jednu autorku, ktorá sa zúčastní fotografickej rezidencie. Komisia ocenila najmä výraznú kvalitu predložených portfólií, originálne prístupy k fotografickej tvorbe, ako aj premyslené a inšpiratívne koncepcie rezidenčného pobytu.

Jana Ilková plánuje nadviazať na svoj dlhodobý projekt „Diary“, vizuálny denník momentov z každodenného života, ktoré prostredníctvom fragmentov vytvárajú nové významové celky. Jej prístup je intuitívny a otvorený, reagujúci na podnety prostredia, ktoré počas pobytu v Japonsku plánuje citlivo zaznamenávať a pretaviť do osobitého fotografického súboru​.

Dominika Jackuliaková vo svojom projekte „Mapy bez textu“ čerpá inšpiráciu z eseje Rolanda Barthesa Ríša znakov, v ktorej autor opisuje skúsenosť cudzinca v neznámom meste bez bežných orientačných bodov. Autorka sa chce vedome vzdať navigácie a preskúmať mesto prostredníctvom vizuálnych stôp, vlastného pozorovania a pamäte. Výsledkom bude osobný vizuálny bedeker – sprievodca mestom, kde sa mapa tvorí chôdzou a pohľadom​.

Tatiana Takáčová predstavila projekt Soft Gleam, ktorý skúma komplexný fenomén turizmu a jeho vplyv na krajinu, kultúru a autenticitu vnímania miesta. Vychádza z nemeckého konceptu fernweh – túžby po vzdialených, nepoznaných miestach – a kombinuje dokumentárnu a manipulovanú fotografiu na zobrazenie krajiny ako scény, ktorá sa mení pod vplyvom masového turizmu. Projekt zároveň reflektuje osobnú cestu hľadania vlastného miesta vo svete a skúma význam suvenírov ako relikvií symbolizujúcich (často iluzórny) vzťah turistu k navštívenému miestu.

Nech už bude na rezidenciu vybraná ktorákoľvek z nominovaných, každá z nich bude dôstojne a profesionálne reprezentovať slovenskú fotografickú tvorbu, ako aj ciele a idey programu Trenčín 2026 – Európske hlavné mesto kultúry.

Ostaňme v kontakte

Odoberajte náš newsletter, aby vám nič neuniklo!